- Statut Fundacji URSA MAIOR
Rozdział I
- Postanowienia ogólne
Art. 1.
Fundacja nosi nazwę: Fundacja URSA MAIOR.
Art. 2.
Siedzibą Fundacji są Ząbki w powiecie wołomińskim.
Art. 3.
Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
Art. 4.
Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, swoje cele może realizować ona również poza jej granicami.
Art. 5.
Fundacja posiada osobowość prawną, działa na podstawie przepisów prawa, w szczególności na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, Ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach oraz niniejszego Statutu.
Art. 6.
Nadzór nad Fundacją należy do ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
Art. 7.
- Fundacja może powoływać muzea w rozumieniu Ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach, placówki edukacyjne, ośrodki, biura, oddziały, filie oraz zakłady.
- Fundacja może tworzyć, w kraju i za granicą, inne osoby prawne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa bądź przystępować do istniejących osób prawnych, w tym spółek i stowarzyszeń.
- Fundacja w zakresie realizacji jej celów współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, organami administracji rządowej, organizacjami międzynarodowymi, osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej i osobami fizycznymi.
Art. 8.
- Fundacja może używać własnego znaku graficznego (logo), którego wzór określi Zarząd Fundacji.
- Fundacja i jej jednostki organizacyjne mogą używać pieczęci, których wzór określi Zarząd Fundacji.
- Dla celów współpracy z zagranicą Fundacja może posługiwać się obok nazwy w języku polskim tłumaczeniem nazwy w językach obcych.
- Fundacja może ustanawiać oraz przyznawać odznaczenia, wyróżnienia, tytuły, nagrody i dyplomy podmiotom prawa zasłużonym dla Fundacji lub celów Fundacji.
- Rozdział II
- Cele i sposoby działania
Art. 9.
Celem Fundacji jest wspieranie kultury i ochrona zabytków poprzez działania w zakresie związanym z eksponowaniem, gromadzeniem, badaniem, opieką, konserwacją, poszukiwaniem, odzyskiwaniem zaginionych lub ukrytych dzieł sztuki oraz innych przedmiotów zabytkowych lub historycznych.
Art. 10.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- organizowanie lub finansowanie poszukiwania i odzyskiwania zaginionych lub ukrytych dzieł sztuki oraz innych przedmiotów zabytkowych i historycznych,
- organizowanie lub finansowanie zabezpieczania, ochrony i konserwacji zabytków architektury, sztuki i techniki,
- organizowanie lub finansowanie muzeum gromadzącego, badającego i konserwującego odzyskane zaginione lub ukryte dzieła sztuki oraz inne przedmioty zabytkowe i historyczne (dalej „Muzeum”), w ramach którego realizowane będzie inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych w Muzeum zbiorów,
- organizowanie lub finansowanie spotkań, pokazów, seminariów i konferencji dla upowszechniania wiedzy dotyczącej zabytków architektury, sztuki i techniki, w tym przede wszystkim militarnej,
- organizowanie lub finansowanie wypraw poszukiwawczych mających na celu odkrycie zaginionych lub ukrytych dzieł sztuki oraz innych przedmiotów zabytkowych i historycznych,
- organizowanie lub finansowanie kursów i szkoleń z zakresu wiedzy dotyczącej zabytków architektury, sztuki i techniki, w tym przede wszystkim historycznej,
- udostępnianie do realizacji celów fundacji sprzętu technicznego stanowiącego środki trwałe fundacji,
- wspieranie osób fizycznych i organizacji, których cele lub działania są zbieżne z celami statutowymi Fundacji,
- organizowanie lub finansowanie portalu internetowego w zakresie przedmiotowym zgodnym z celem Fundacji,
- pozyskiwanie wsparcia organizacyjnego i finansowego, oraz środków trwałych i wyposażenia do realizacji celów Fundacji,
- organizowanie lub finansowanie opracowywania, wydawania oraz dystrybucji materiałów informacyjnych, katalogów, poradników i książek z dziedziny architektury, sztuki i techniki,
- współpracę z wszelkimi instytucjami opiekującymi się zabytkami, w szczególności w zakresie ich ochrony przed kradzieżami i wandalizmem,
- współpracę na terenie Polski z jednostkami samorządu terytorialnego, organami administracji rządowej, osobami prawnymi i fizycznymi w zakresie realizacji celów Fundacji, oraz nawiązywanie kontaktów i współpracę z organizacjami i instytucjami o podobnych celach na świecie.
Art. 11.
Fundacja opiera realizację swych celów na pracy społecznej, może jednak zatrudniać pracowników do prowadzenia swych spraw.
Rozdział III
- Zarząd Fundacji
Art. 12.
- Zarząd prowadzi sprawy Fundacji i reprezentuje Fundację.
- Zarząd składa się z 2 do 4 członków, w tym Prezesa Fundacji.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymać zwrot kosztów poniesionych przez nich w związku z pełnioną funkcją.
- Członek Zarządu pełni funkcję przez czas nieokreślony; pierwszy Zarząd powołuje Fundator.
- Mandat członka Zarządu wygasa wskutek jego śmierci, rezygnacji. Członek Zarządu składa rezygnację na posiedzeniu Zarządu protokołowanym przez notariusza albo przez pisemne oświadczenie doręczone któremukolwiek z pozostałych członków Zarządu.
- Skład Zarządu może zostać w każdym czasie uzupełniony przez kooptację w ramach określonych w art.12 ust.2 Statutu w drodze uchwały wszystkich pozostałych członków Zarządu.
- W razie zmniejszenia się składu osobowego Zarządu poniżej 2 członków wskutek wygaśnięcia członkostwa w Zarządzie pozostały członek Zarządu ma obowiązek uzupełnić jego skład w drodze uchwały przez kooptację.
Art. 13.
- Fundację reprezentuje członek Zarządu samodzielnie (niezależnie od pełnionej funkcji w Zarządzie).
- Oświadczenia składane Fundacji oraz doręczenia pism mogą być dokonywane wobec jednego członka Zarządu.
Art. 14.
Do kompetencji i obowiązków Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
- pozyskiwanie funduszy i środków na działalność Fundacji,
- zarządzanie majątkiem i funduszami Fundacji,
- realizacja celów Fundacji zgodnie ze sposobami ich realizacji określonymi w Statucie,
- opracowywanie propozycji rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji,
- zatrudnianie pracowników do realizacji zadań związanych z celami statutowymi Fundacji,
- uzupełniania składu Zarządu przez kooptację,
- przyznawanie ustanowionych przez Fundację odznaczeń, wyróżnień, tytułów, nagród i dyplomów osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji lub celów Fundacji,
- ustanawianie odznaczeń, wyróżnień, tytułów, nagród i dyplomów osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji lub celów Fundacji,
- sporządzanie rocznego sprawozdania merytorycznego z działalności Fundacji oraz rocznego sprawozdania finansowego Fundacji,
- przekazywanie właściwemu staroście oraz ministrowi właściwemu do spraw kultury i dziedzictwa narodowego rocznego sprawozdania merytorycznego z działalności Fundacji oraz rocznego sprawozdania finansowego Fundacji.
Art. 15.
- W przypadku Zarządu wieloosobowego każdy członek Zarządu może prowadzić sprawy Fundacji w sprawach nie wykraczających poza zakres zwykłego zarządu. We wszystkich sprawach wykraczających poza zakres zwykłego zarządu Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał. Każda sprawa pociągająca za sobą rozporządzenie majątkiem Fundacji lub zaciągnięcie zobowiązania, których wartość przekracza równowartość 2.500,- Euro (słownie: dwa tysiące pięćset) wymaga uchwały Zarządu.
- Uchwały Zarządu zapadają na posiedzeniach bezwzględną większością głosów obecnych na posiedzeniu członków, przy czym do ich ważności wymagana jest obecność na posiedzeniu co najmniej połowy członków Zarządu, w tym Prezesa Fundacji. Przy równej liczbie głosów decyduje głos Prezesa Fundacji.
- Głosowanie jest zawsze jawne.
- Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes Fundacji w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, z inicjatywy któregokolwiek członka Zarządu lub na wniosek Rady Programowej.
- Do ważnego zwołania posiedzenia Zarządu potrzebne jest zaproszenie wszystkich jego członków listem poleconym wysłanym na 10 dni przed datą posiedzenia lub za pomocą innego skutecznie dokonanego doręczenia (np.: potwierdzone podpisem odbiorcy doręczenie osobiste, mail z potwierdzeniem odbioru), chyba że termin posiedzenia wynika ze znanego uprzednio członkom Zarządu harmonogramu ustalonego przez Prezesa Fundacji lub gdy termin kolejnego posiedzenia został ustalony na poprzednim posiedzeniu Zarządu, w którym wzięli udział wszyscy Członkowie Zarządu.
- Posiedzenie Zarządu będzie jednak również ważne w przypadku nie wysłania zaproszeń, jeżeli na posiedzeniu obecni będą wszyscy członkowie Zarządu.
- W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce posiedzenia oraz porządek obrad.
- W sprawach nieobjętych porządkiem obrad nie można powziąć uchwały, chyba że za jej podjęciem głosowała bezwzględna większość ogólnej liczby wszystkich członków Zarządu.
- Zarząd może w każdej sprawie powziąć bez zwoływania posiedzenia uchwałę pisemną, jeżeli za jej podjęciem głosowała bezwzględna większość ogólnej liczby wszystkich członków Zarządu. W takim przypadku art. 15 ust. 2 zdanie 2 Statutu ma również zastosowanie.
- Na potrzeby niniejszego artykułu przez „bezwzględna większość głosów” rozumie się oddanie w danym głosowaniu głosów „za” w większej ilości niż głosów „przeciw” i „wstrzymujących się”.
- Uchwały Zarządu powinny być wpisane do księgi protokołów i podpisane przez obecnych, za wyjątkiem uchwał podejmowanych w trybie art. 15 ust. 9.
- W protokole należy stwierdzić prawidłowość zwołania posiedzenia Zarządu, jego zdolność do powzięcia uchwał, wymienić powzięte uchwały, liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą i zgłoszone sprzeciwy. Protokół podpisują wszyscy uczestnicy. Dowody zwołania posiedzenia przewodniczący posiedzenia powinien dołączyć do księgi protokołów, chyba że ma zastosowanie art.15 ust. 9 statutu.
- Na podstawie art. 5 ust. 1a Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach w zw. z art. 10 ust. 1d zdanie 2 Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach wyłącza się możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na oraz poza posiedzeniami władz Fundacji.
Art. 16.
W celu wykonania swoich obowiązków kontrolnych i nadzorczych każdy członek Zarządu działający samodzielnie może badać wszystkie dokumenty Fundacji, żądać od pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku Fundacji.
Rozdział IV
- Majątek i działalność gospodarcza Fundacji
Art. 17.
Majątek Fundacji stanowią składniki majątkowe nabyte w trakcie działalności Fundacji oraz fundusz założycielski w kwocie 2.000,- (dwa tysiące) złotych przyznany przez Fundatora w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji w postaci gotówki. Z kwoty funduszu założycielskiego suma 1000,- (jeden tysiąc) złotych może zostać przeznaczona na działalność gospodarczą Fundacji.
Art. 18.
- Dochody Fundacji pochodzą z:
- darowizn, spadków i zapisów,
- dotacji i subwencji,
- dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego Fundacji.
- Dochody Fundacji przeznaczane są wyłącznie na realizację jej celów statutowych oraz pokrycie kosztów działalności Fundacji.
- Dochody z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być wykorzystane wyłącznie na realizację celów statutowych Fundacji, jeżeli ofiarodawcy bądź donatorzy nie postanowili inaczej.
Art. 19.
- Fundacja może, po dokonaniu wpisu do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzić w rozmiarze służącym realizacji jej celów statutowych działalność gospodarczą w zakresie określonym we wniosku o wpis do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
- Fundacja może prowadzi działalność gospodarczą bezpośrednio lub jako wspólnik spółki osobowej lub kapitałowej, za pośrednictwem wyodrębnionych przez Zarząd zakładów, które są podlegającymi Zarządowi jednostkami organizacyjnymi Fundacji.
Art. 20.
- Majątek Fundacji nie może być przeznaczany na udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań w stosunku do członków jej organów lub jej pracowników oraz osób, z którymi członkowie jej organów oraz jej pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
- Majątek Fundacji nie może być przekazywany na rzecz członków jej organów lub jej pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Majątek Fundacji nie może być wykorzystywany na rzecz członków jej organów lub jej pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
- Majątek Fundacji nie może być wykorzystywany do zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub jej pracownicy oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział V
Zmiana Statutu
Art. 21.
Zmiana Statutu, a w tych ramach zmiana celu Fundacji, może być dokonana w drodze uchwały Zarządu, za której podjęciem głosowała bezwzględna większość ogólnej liczby wszystkich członków Zarządu. Na potrzeby niniejszego artykułu przez „bezwzględną większość” rozumie się oddanie w danym głosowaniu głosów „za” w większej ilości niż głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” łącznie; art. 15 ust. 2 zdanie 2 Statutu ma również zastosowanie.
Rozdział VI
Likwidacja Fundacji
Art. 22.
- Likwidacja Fundacji może być dokonana w razie osiągnięcia celu, dla którego fundacja była ustanowiona lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji w drodze uchwały Zarządu, za której podjęciem głosowała bezwzględna większość ogólnej liczby wszystkich członków Zarządu.
- Otwarcie likwidacji następuje z dniem powzięcia przez Zarząd uchwały o likwidacji Fundacji.
- Likwidację prowadzi się pod nazwą Fundacji z dodaniem oznaczenia „w likwidacji”.
- Środki majątkowe pozostałe po likwidacji Fundacji przekazane zostaną fundacji lub stowarzyszeniu, których cele są zbieżne z celami, którym fundacja służyła.
- Na potrzeby niniejszego artykułu przez „bezwzględną większość” rozumie się oddanie w danym głosowaniu głosów „za” w większej ilości niż głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” łącznie; art. 17 ust. 2 zdanie 2 Statutu ma również zastosowanie.
Art. 23.
- Likwidatorem jest Prezes Fundacji chyba że uchwała Zarządu o likwidacji Fundacji stanowi inaczej.
- Likwidator reprezentuje Fundację samodzielnie.
- Likwidator ma prawo prowadzenia spraw Fundacji.
Art. 24.
- Likwidator powinien ogłosić o otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
- Likwidator sporządza bilans otwarcia likwidacji.
- Likwidator powinien po upływie każdego roku obrotowego składać Zarządowi sprawozdanie ze swej działalności oraz sprawozdanie finansowe.
- Do bilansu likwidacyjnego należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej.
Art. 25.
- Likwidator powinien zakończyć bieżące sprawy Fundacji, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania (czynności likwidacyjne), przekazać środki majątkowe pozostałe po jej likwidacji zgodnie z art. 22 ust. 4 Statutu.
- Po zakończeniu likwidacji i po zatwierdzeniu przez Zarząd sprawozdania finansowego na dzień zakończenia likwidacji (sprawozdanie likwidacyjne), likwidator powinni złożyć je sądowi rejestrowemu z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o wykreślenie Fundacji z rejestru.
- O rozwiązaniu Fundacji likwidator zawiadamia właściwy urząd skarbowy, przekazując odpis sprawozdania likwidacyjnego.
- Księgi i dokumenty rozwiązanej Fundacji powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w uchwale Zarządu.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
Art. 26.
- Rok obrachunkowy Fundacji pokrywa się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok obrotowy Fundacji kończy się 31.12.2021 roku.
- W razie wątpliwości interpretacyjnych obowiązującą wykładnię Statutu ustala Zarząd w drodze uchwały.
Ząbki, dnia 27 maja 2021 roku.
_______________________
Fundator Marcin Danielewicz